Z Dzielnicy

Dziesiąta – osiedle Lublina, a od dnia 23 lutego 2006 również dzielnica administracyjna miasta o charakterze mieszkaniowym. Nazwa dzielnicy pochodzi od istniejącej tu pierwotnie wsi o tej samej nazwie. Została utworzona w drodze osiedlania się tu ludności niewolniczej, tworzącej “dziesiątle”, czyli grupy skupiające po 10 niewolników. Według informacji przekazanej przez Jana Długosza we wsi mieszkali sokolnicy, czyli ludzie hodujący i tresujący sokoły potrzebne na książęce polowania.

Przydatne linki:

https://dziesiata.wordpress.com

www.dziennikwschodni.pl

http://www.kurierlubelski.pl/region/lublin

http://lublin.tvp.pl

Ważne wydarzenia:

REWITALIZACJA DWORCA PKP

Maksymalny scenariusz rozwoju tego obszaru zakłada m.in. opracowanie planu miejscowego w oparciu o konsultacje z przedsiębiorcami, kontynuację budowy Trasy Zielonej, przekształcenie ul. 1 Maja w pasaż handlowy, stworzenie porozumienia o realizacji kompleksu dworcowo-biznesowego. Planuje się też, że przy dworcu PKP powstanie baza PKS.

PRZENIESIENIE TEATRU ANDERSENA DO DOMU KOLEJARZA
Teatr przeprowadzi się z zabytkowego klasztoru na Starym Mieście do dawnego Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego w Lublinie. Wcześniej obiekt czeka przebudowa. Jego sercem ma być sala na 250 widzów, w której do niedawna odbywały się wesela. – Scena jest o cztery klasy lepsza niż w obecnej siedzibie. Jest w niej miejsce dla orkiestry i specjalistycznego wyposażenia.

Kolejna sala widowiskowa, tym razem na 100 osób, powstanie na piętrze. Dobudowana zostanie też kolejna kondygnacja i nowe skrzydło z przeszklonymi ścianami. W środku znajdzie się też miejsce dla kawiarenki, biblioteki ze specjalnym księgozbiorem teatralnym, biura obsługi mieszkańców i rady dzielnicy. Pojawią się też udogodnienia dla niepełnosprawnych.

http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3764989,teatr-andersena-przeprowadzi-sie-do-domu-kultury-kolejarza-wizualizacje,id,t.html

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,19720008,to-juz-pewne-teatr-andersena-przenosi-sie-do-csk.html

http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/teatr-andersena-zagosci-w-domu-kolejarza-dopiero-za-kilka-lat-potrzeba-46-mln-zl,9864619/